Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése
Jelenlegi hely
A PACE határozata felhívja az Európa Tanács tagállamait, hogy tartózkodjanak az olyan jogszabályok elfogadásától, amelyek sértik az LMBTQI emberek jogait. A határozat külön felhívja Magyarországot, hogy azonnali hatállyal helyezze hatályon kívül a 2020 májusában elfogadott, a nem jogi elismerését tiltó 33. §-t és a 2021 júniusában elfogadott LMBTQI-ellenes „gyermekvédelmi törvényt“. A határozat idézi a Velencei Bizottság 1059/2021. számú véleményét, amely megállapítja, hogy ezek a módosítások „hozzájárulnak egy olyan fenyegető környezet kialakításához, amelyben az LMBTQI gyermekek egészségügyi kockázatoknak, zaklatásnak és zaklatásnak lehetnek kitéve”.
A PACE határozata felhívja az Európa Tanács tagállamait, hogy - többek között - tartózkodjanak az ún. „normalizáló“ kezelésektől, biztosítsák az interszex emberek számára a szükséges, multidiszciplináris orvosi ellátást, egyszerűsítsék a nem jogi elismerésére irányuló eljárásokat, hogy azok gyorsak, átláthatóak és hozzáférhetőek legyenek mindenki számára, illetve hogy fontolják meg a nem kötelező feltüntetését a születési anyakönyvi kivonaton és a személlyazonosító okmányokban.
A határozat többek között arra szólítja fel a tagállamokat, hogy egyértelműen tiltsák a nemi identitáson alapuló hátrányos megkülönböztetést és gyűlölet-bűncselekményeket; vezessenek be önmeghatározáson alapuló, gyors, átlátható és hozzáférhető eljárást a nem jogi elismerésére; tegyék elérhetővé és hozzáférhetővé a nemi helyreállító kezeléseket; fontolják meg egy harmadik nem opciójának bevezetését a hivatalos iratokban; és a transzneműséget ne minősítsék mentális betegségnek.
Az ajánlás felszólítja a tagállamokat, hogy szüntessék meg az azonos neműek közti szexuális kapcsolatok büntetőjogi üldözését és állapítsanak meg azonos beleegyezési korhatárt az azonos- és különneműek közti szexuális kapcsolatokra; nevesítsék a szexuális irányultság szerinti hátrányos megkülönböztetés tilalmát a nemzeti jogszabályokban; vezessék be a bejegyzett élettársi kapcsolat intézményét; valamint képzések és oktatási programok révén lépjenek fel a homofób attitűdök ellen.
Az 1989-ben készült ajánlás felszólítja a tagállamokat, hogy tegyék lehetővé a transzszexuálisok számára, hogy nevüket és nemüket valamennyi iratukon megváltoztassák; tegyék elérhetővé számukra nemi átalakító beavatkozások elvégzését, illetve biztosítsák ezek társadalombiztosítási finanszírozását; tiltsák meg a transzszexuálisokkal szembeni hátrányos megkülönböztetést; célzott programokkal segítsék munkához jutásukat; ismerjék el a transzszexualitás miatt üldöztetést a menekültjogban; képzési programokkal növeljék az érintett szakmák képviselőinek érzékenységét és biztosítsanak anyagi forrásokat a transzszexualitás kutatására.
Az 1981-ben készült ajánlás felszólítja a tagállamokat, hogy szüntessék meg az azonos neműek közti szexuális kapcsolatok büntetőjogi üldözését; állapítsanak meg azonos beleegyezési korhatárt az azonos- és különneműek közti szexuális kapcsolatokra; szüntessék be a homoszexuális személyekkel kapcsolatos rendőrségi adatgyűjtést, illetve a homoszexuális személyek kötelező orvosi kezelést; tegyenek lépéseket a homoszexuálisok elleni foglalkoztatási diszkrimináció ellen; és biztosítsák, hogy a homoszexuális szülők nem szenvednek hátrányt gyermekük elhelyezése és a velük való kapcsolattartás során.